WYBÓR KSIĄŻKI

Jak wybrać dobrą książkę dla dziecka? Aby mieć pewność, że trafimy w gust dziecka, przede wszystkim  należy z nim dużo czytać, rozmawiać i być otwartym na jego zainteresowania. Warto jednak skorzystać z takich podpowiedzi, jak:

– kategoria wiekowa – pamiętać jednak należy, że to bardzo przybliżone kryterium, bo ważniejsza jest dojrzałość i upodobania konkretnego dziecka. Może być więc tak, że książka oznaczona kategorią wiekową 1+ nie zainteresuje lub szybko znudzi maluszka, natomiast stanie się ulubioną lekturą starszego dziecka. Dlatego wybierając książkę dla starszaka, nie odrzucajmy z marszu książek przeznaczonych dla młodszych dzieci.
– nagrody
– w Polsce niestety nie ma zainteresowania nagrodami i konkursami na najlepsze książki dziecięce. Niewiele albo nic o nich nie wiemy, a przecież przyznane książkom nagrody są niezwykle cenną informacją. Warto więc się nimi kierować. Pamiętajmy jednak, że oprócz książek nagrodzonych i wyróżnionych, te nominowane są również warte uwagi.  więcej o nagrodach
– wygląd – dobra książka to nie tylko dobry i sprawdzony autor, to także jakość wydania, grafiki i ilustracji. Unikajmy disneyowskich i podobnych im, zagranicznych przedruków (często ze strasznymi błędami stylistycznymi, a nawet ortograficznymi!), książeczek kiczowatych, przy okazji spłycających znane, wartościowe baśnie i opowiadania, niedbale wydanych, bez poszanowania małego czytelnika.

Dodaj komentarz