“Zgubione, znalezione” Shaun Tan

zgubione znalezioneShaun Tan, australijski ilustrator i laureat prestiżowych nagród na świecie, w Polsce do tej pory był praktycznie nieznany. Choć jego “Przybysz” wydany w 2009 roku szybko zniknął z księgarskich półek, lawina książek Tana ruszyła dopiero teraz. Po wznowieniu “Przybysza” w 2013 roku, Kultura Gniewu wydała “Opowieści z najdalszych przedmieść”, “Regulamin na lato”, a ostatnio “Zgubione, znalezione”, które jest zbiorem trzech tytułów. Dwa z nich to autorskie prace Tana. Są nimi “Czerwone drzewo”, które jest krótką opowieścią o szukaniu sensu i i nadziei oraz “Zguba” – o braku własnego miejsca w świecie i utracie tego, co najważniejsze. Trzecie opowiadanie, “Króliki”, do których Tan zrobił ilustracje, a tekst napisał John Marsden, jest alegorią kolonializmu.
Wszystkie trzy opowieści przemawiają do czytelnika przede wszystkim obrazem. Shaun Tan jak zwykle operuje niedopowiedzeniami, intryguje niezwykłością stworzonego przez siebie świata, zachwyca wyobraźnią, siłą i rozmachem ilustracji. Ulubione przez Tana zgaszone kolory wyznaczają atmosferę jego opowieści oraz podkreślają ich ogromny ładunek emocjonalny.
czerwone drzewoChoć są to jedne z pierwszych książek Tana, widać w nich zapowiedź charakterystycznej dla niego obsesji w mówieniu o samotności, poczuciu wyobcowania i niezrozumienia. Podobnie jak w późniejszych książkach, uczucia te przełożone zostają na język obrazu pełnego metafor, skojarzeń i symboliki.
Znajdziemy więc tutaj wszystkie fantastyczne stwory, surrealistyczne miasta i pejzaże podobne do tych z “Przybysza”, czerwone drzewo2“Opowieści z najdalszych przedmieść”, czy z “Regulaminu na lato”.
Twórczość Tana to twórczość niespokojna, zaskakująca i trudna. Wymagająca od czytelnika nie tylko wyobraźni i wrażliwości plastycznej, ale także cierpliwości. Przepełniona detalami i symbolami każe do siebie ciągle wracać i szukać nowych skojarzeń. Ale to inwestycja, która szybko się zwraca.

Na podstawie „Zguby” Shaun Tan zrealizował krótkometrażowy film animowany, za którego w 2011 roku otrzymał Oskara.

Ważniejsze nagrody: Astrid Lindgren Memorial Award, Bologna Ragazzi Award, World Fantasy Award

ilustracje Shaun Tan
przekład Jacek Drewnowski
oprawa twarda, format 23,5 x 31 cm, 128 stron
Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2014
książka dla dzieci w wieku 10+

Podobne książki:
przybyszm  opowiesci z najdalszychm  regulamin na latom

Dodaj komentarz