„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” Anna Czerwińska-Rydel

Heweliuszilustracje Agata Dudek
projekt graficzny Małgorzata Frąckiewicz
Wydawnictwo Muchomor, 2011
książka dla dzieci w wieku 10+

Książka Roku 2011 – nagroda graficzna Polskiej Sekcji IBBY. Wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2011 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Jan Heweliusz, niezwykła osobowość, niepospolity talent, wielki astronom, a także właściciel browaru produkującego znane piwo. Opowieść o nim otwiera Trylogię Gdańską – serię poświęconą słynnym gdańszczanom autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Książka napisana barwnie, ciekawie, z humorem. Przenosi w świat XVII-wiecznego Gdańska, w świat wybitnego człowieka, tytana pracy, który do śmierci wędrował po niebie szukając odpowiedzi na kolejne pytania. Opowiada także o życiu rodzinnym astronoma, o śmierci ukochanej żony Katarzyny, o niezwykłej, zwłaszcza w tamtch czasach, drugiej żonie, Elżbiecie, która razem z nim prowadziła badania i obserwacje astronomiczne, o epidemii dżumy i śmierci ich synka, o wielkim pożarze, który strawił kilkadziesiąt lat pracy. Pokazuje przeciwności i zmagania z nimi, siłę ducha i pasję, która nadaje życiu sens i wartość. Przekazuje ważną myśl, że marzenia się spełniają, trzeba jednak, często ogromnym wysiłkiem, pomóc im się spełnić. To książka biograficzna, ale z elementami książki edukacyjnej, do której z wyczuciem zostały wplecione ważne pojęcia z dziedziny astronomii i fizyki, ich definicje oraz krótkie biografie pierwszych astronomów. Na końcu książki znajdziemy też ciekawy dodatek dla młodych obserwatorów nieba.
„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” to opowieść, którą nie tylko dobrze się czyta, ale także ogląda. Odważne zestawienie jaskrawej pomarańczy, intensywnej czerni i zimnego turkusu, a także stylu dawnych grafik ze współczesną, abstrakcyjną formą, cieszy oko i ożywia wyobraźnię.
To książka wyjątkowa, bo choć przenosi w trudny świat nauki, to nie nudzi i nie komplikuje, ale rozjaśnia, zaprasza do dialogu i rodzi marzenia.

Podobne książki:
co_z_ciebie_wyrosniem  kto kogo zjadam  WGm  pichonm

Dodaj komentarz