“W podróży ze skrzypcami” Anna Czerwińska-Rydel

w-podrozy-ze-skrzypcami_okladkaOd kilku lat specjalnością Anny Czerwińskiej-Rydel są biografie znanych Polaków. Z każdym rokiem systematycznie ich przybywa i choć łączy je podobny styl, wcale się nie nudzą, a wprost przeciwnie, wydaje się, że wciąż jest ich za mało.
W książce “W podróży ze skrzypcami” poznamy Henryka Wieniawskiego. Nie jest to jednak opowieść o życiu dojrzałego muzyka, ale o jego wczesnym dzieciństwie i młodości. Henio ma zaledwie trzy lata i u boku matki uczy się grać na fortepianie. Tak właśnie zaczyna się niezwykła podróż po świecie muzyki, która za chwilę nabierze zawrotnego tempa. Już pięć lat później Henio zostaje przyjęty do Paryskiego Konserwatorium, jako wybitnie uzdolnione dziecko. Ta epoka w jego życiu to nie tylko rozwijanie talentu i coraz liczniejsze sukcesy, ale także ciężka praca, twarde życie na stancji i samotność. Zarówno o samym Wieniawskim, jak i o muzyce autorka pisze z ogromnym uczuciem i pewnego rodzaju tkliwością. Pełnych wzruszenia momentów jest więc w książce wiele, ale znajdziemy tu także mądrą myśl, jaką przekazuje Heniowi jego nauczyciel, profesor Massart. Kim mianowicie jest wirtuoz i co kryje w sobie łacińskie słowo virtus? W pytaniu tym zawarta została przestroga, aby sukces i powszechne uwielbienie nie przysłoniły chłopcu drugiego człowieka. Czy udało się to dorosłemu Henrykowi?
Historia Wieniawskiego przeplata się z historią fikcyjnego Maćka, utalentowanego dwunastolatka żyjącego w naszych czasach. To właśnie on leci do Moskwy, aby zagrać na legendarnych skrzypcach Wieniawskiego. Obecny ich właściciel również przypomina, że nie sława, sukces i kariera są najważniejsze. Myśl nie tak oczywista we współczesnym świecie.
Ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej bardzo delikatne, szkicowane ołówkiem i wypełnione kolorami w tonacjach brązu, tchną melancholią w dobrym wydaniu. Podobnie jak opowieść, mają w sobie klimat minionych czasów, ich dystynkcję i elegancję.

ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo Literatura, 2014
format 16, 5 x 19,5 cm, oprawa twarda, 112 stron
książka dla dzieci w wieku 6+

Podobne książki:
pichonm  Heweliuszm  fahrenheitm  zycie podm

6 responses

Dodaj komentarz