“Tata” Toon Tellegen

tata
Kiedy zaczęliśmy przyzwyczajać się, że w książkach Tellegena główną rolę grają zwierzęta, do naszych rąk trafia “Tata” – poruszająca i niezwykła opowieść o relacji syna z ojcem. Jednak już żadnym zaskoczeniem nie jest, że, jak zwykle u Tellegena, książka wymyka się wszelkim schematom, że skrzy się w niej od humoru, absurdalnych sytuacji i że dużo w niej miejsca na refleksję.
Narratorem opowieści jest Józef, który o swoim tacie opowiada ze wzruszająco dziecięcym uwielbieniem i fantazją. W jego oczach ojciec jest wyjątkowy pod każdym względem. Jest mądry, dobry i odważny. Potrafi ugasić największy pożar, rozprawić się ze zbirami, a nawet przegonić śmierć. Jest w centrum świata Józefa, który bezgranicznie w niego wierzy i kocha go. Jednak namalowany przez chłopca portret taty wcale nie jest nieskazitelny. Choć w opowieści Józefa nie brak komicznych sytuacji, “Tata” od pierwszej strony niepokoi i uruchamia lawinę trudnych pytań. To słodko-gorzka opowieść, w której dziecięcy zachwyt nad ojcem z czasem coraz bardziej przypomina wypowiadane na głos marzenia. Między wesołymi historyjkami coraz częściej pojawia się zaduma i niepewność. Cudowny i doskonały tata okazuje się tak kruchy, że łamie się wpół, innym razem znika na kilka dni, innym leży w grobie, a jeszcze kiedy indziej nie rozpoznaje własnego dziecka. Czy w ogóle istnieje, czy nie jest wytworem wyobraźni i dziecięcych pragnień?
“Tata” to książka, przy której nie sposób nie zatrzymać się na dłużej. Do tego napisana pięknym poetyckim językiem, bardzo plastycznym, bardzo pobudzającym wyobraźnię, a jednocześnie bardzo prostym, łatwo trafiającym do dzieci. Świetnie zilustrowana przez Rotraut Susanne Berner, której komiczno-absurdalne rysunki tworzą z tekstem doskonałą symbiozę, oddają jego klimat i atmosferę. Obowiązkowa lektura nie tylko dla dzieci, ale także dla każdego rodzica.

przekład Jadwiga Jędryas
ilustracje Rotraut Susanne Berner
oprawa twarda, 16 x 12 cm, 88 stron
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016
Ksiązka dla dzieci w wieku 6+

Podobne książki:
35 majam  jak tatam  moj tatom  cwirm

Dodaj komentarz