“Syberyjskie przygody Chmurki” Dorota Combrzyńska-Nogala

syberyjskie-przygody-chmurkiW wydawanej przez Literaturę serii “Wojny dorosłych – historie dzieci” niedawno ukazał się dziewiąty już tytuł. Wart jest szczególnej uwagi, bo po raz pierwszy znajdziemy w nim historię polskich Sybiraków. Jego bohaterką jest mała Chmurka, dziś Anna Szwykowska-Michalska, która w 1941 roku w wieku trzech lat, razem z mamą, babcią i ciocią trafiła do tajgi syberyjskiej nad rzeką Jenisej niedaleko Krasnojarska. Jako rodzina właścicieli huty szkła, a więc kapitalistów i wrogów ludu, otrzymały status przestępców i dopiero później wysiedleńców. W chwili kiedy zaczyna się akcja książki, Chmurka jest już na Syberii i z wielkiego baraku przeprowadza się do jednej z izb drewnianej chałupy miejscowych Rosjan. Dziewczynka jest zbyt mała, żeby pamiętać Polskę, dlatego szybko aklimatyzuje się w nowym otoczeniu, zaczyna mówić po rosyjsku i wierzyć, że właśnie tu jest jej dom. Przyjaźni się z dziećmi z sąsiedztwa i żyje tak, jak chce żyć każde dziecko. Bawić się, śmiać i poznawać świat. I ten dziecięcy świat Chmurki daje złudzenie sielanki. Ale też, nieustannie i po cichu, ciągnie się za nim, jak cień, ciężka praca dorosłych, głód, śmierć, brak nadziei, bezsilność i tęsknota za tym, co było. Jednak wszystko, co trudne, zgodnie z założeniem serii, zostaje opowiedziane z wyczuciem i nie zawsze wprost. Tak jak widzi, przeżywa i czuje dziecko. Bez analizowania przyczyn, bez pytań, na które i tak nikt nie zna odpowiedzi. Autorka przemyca też kilka konkretnych informacji, co to jest tajga, purga, Rosja komunistyczna, polityka równości, czy powojenna zmiana granic. Dzięki temu jest to nie tylko opowieść o Chmurce, ale i ciekawa lekcja historii.
Książka jest bardzo starannie wydana, a ilustracje niezapomniane. Maciej Szymanowicz doskonale połączył w nich realizm twardego życia na Syberii z bajkowością przyrodniczo pięknej tajgi. Są one ogromnie nastrojowe, głęboko zanurzone w klimacie opowieści, wydobywające z historii Chmurki jeszcze więcej emocji. Jedna z lepszych części serii.

ilustracje Maciej Szymanowicz
oprawa twarda, format 17 x 24 cm, 80 stron
Wydawnictwo Literatura, 2014
książka dla dzieci w wieku 8+

Podobne książki:
Czy-wojna-jest-dla-dziewczynm Asiuniam  moj tatom  haliczm

4 responses

  1. Ostatnio kupiłam wreszcie kilka tomów serii. Pewnie niedługo dokupię brakujące. Dzieci bardzo je lubią. To taka mała lekcja historii.
    „Chmurki” jeszcze nie czytaliśmy, podobnie „Wszystkie moje mamy”. Duże wrażenie zrobiła na nas „Wojna na pięknym brzegu”.

    • Rzeczywiście seria jest wyjątkowo udana i zaczynamy już czekać na kolejną część. Mimo ciężkiej tematyki, kapitalnie trafia do dzieci.
      Sama jako dziecko lubiłam dużo czytać o wojnie i do dziś pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobiła na mnie „Historia dłuższa niż wojna” Liskowackiego.

Dodaj komentarz