„Świat według dziadka” Zofia Stanecka

swiat wedlug dziadkaDla każdego, kto Zofię Stanecką kojarzy wyłącznie z serią o Basi, “Świat według dziadka” może być pewnym zaskoczeniem. To książka, która nie ma nic wspólnego z wdzięcznymi historyjkami o małej dziewczynce. Tym razem autorka podejmuje bardzo trudny i mało medialny temat starości i przemijania. I o ile o śmierci mówi wyłącznie przy pomocy metafor, o tyle o starości opowiada wprost. Nie ukrywa przed czytelnikiem niedołężności, zmarszczek, sztucznej szczęki, nieprzyjemnego zapachu, zmęczenia życiem. A jednak pomimo twardego stąpania po ziemi jej opowieść jest lekka, krucha i pełna wzruszeń.
Bohater książki to kilkuletni Ryś, dla którego wizyty u schorowanego dziadka są nudne i nieznośne. Pewnego dnia niespodziewanie wszystko się zmienia. Ryś i dziadek zaczynają odkrywać, jak wiele ich łączy. Jak młodość pierwszego uzupełnia się ze starością drugiego. Jak bardzo są sobie potrzebni, jak dobrze się rozumieją, jak wiele mogą się od siebie nauczyć. Ryś powoli odkrywa, że starość jest cenna, magiczna i piękna, że to nie tylko pomarszczona skóra, ale wartość sama w sobie. To jego niezwykłe doświadczenie przemijania pokazuje, jak potrzebne są międzypokoleniowe więzi, jak ważna jest świadomość, ile zawdzięczamy poprzednim pokoleniom.
“Świat według dziadka” to bardzo ważna i potrzebna lektura, zwłaszcza w czasach, gdy starość została zepchnięta na boczny tor, gdy wszyscy się jej boją i przed nią uciekają. Poza tym to książka pięknie i z ogromną wrażliwością napisana, a oprócz tego, choć o starości i umieraniu, bardzo optymistyczna.

Nominacja do nagrody “Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY “ 2013.

ilustracje Bogna Pniewska
oprawa twarda, format 16, 5 x 23, 5 cm,  74 strony
Wydawnictwo W drodze, 2013
książka dla dzieci w wieku 8+

Podobne książki:
czy umieszm  w areoplaniem  malenka pani flakonikm  Babcia-na-jablonim

Dodaj komentarz