“Ryjówka przeznaczenia” Tomasz Samojlik

ryjowka przeznaczenia“Ryjówka przeznaczenia” to pierwsza część serii o bohaterskim Dobrzyku. Wydana w 2012 roku szybko zniknęła z księgarskich półek, dlatego jej niedawne wznowienie przez Kulturę Gniewu to dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych komiksami Tomasza Samojlika.
Ryjówkowa saga to nieskomplikowane historie, w których Dobrzyk oraz jego grupa przyjaciół, a więc różnej maści ssaki, gady i ptaki walczą z zagrożeniami czyhającymi na ich ekosystem. Serię zaczyna ważna misja obrony lasu przed Czarnym Nieprzyjacielem, którym są ludzie zaśmiecający las. Dobrzyka poznajemy, gdy ma zaledwie dwadzieścia sześć dni i dopiero uczy się świata. Jednak wraz z pojawieniem się Czarnego Nieprzyjaciela oraz przepowiednią, że pokona go tylko ryjówka przeznaczenia, kończy się beztroskie dzieciństwo Dobrzyka. Szybko wychodzi na jaw, że tajemnicze znamię, które ma od urodzenia, to znak, że właśnie on jest wybrańcem losu. Wokół Dobrzyka organizuje się oddana drużyna, z pomocą której, mimo niebezpiecznych przygód, niepozorna ryjówka pokonuje wroga lasu. Starszemu czytelnikowi od razu na myśl przyjdzie Władca Pierścieni” Tolkiena, młodszemu spodoba się ciekawy motyw wędrówki i misji, jaką mają do wykonania bohaterowie. Tym bardziej, że komiks został napisany z dużą dawką humoru i nie tylko Dobrzyk, ale wszystkie, drugo, a nawet trzecioplanowe postaci wzbudzają ogromną sympatię. Jak na komiks Samojlika przystało, znajdziemy tu również ogromną ilość ciekawostek przyrodniczych umiejętnie wplecionych w tekst, a szczegółowo rozwiniętych na końcu książki. Oko zaś cieszą duże i przejrzyste kadry, charakterystyczne rysunki, bardzo wesołe, ciepłe, kolorowe. I jeszcze prawdziwy rarytas tego wydania. Komiczne przeróbki plakatów znanych filmów, tym razem z ryjówkami w rolach głównych.
“Ryjówka przeznaczenia” to kolejny komiks Samojlika, który cieszy nie tylko rzetelnością w swoim pedagogicznym przesłaniu, ale także swojskością i znajomymi klimatami.

rysunki Tomasz Samojlik
oprawa twarda, format 16,5 x 23,5 cm, 128 stron
Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2014
komiks dla dzieci w wieku 6+

Podobne książki:
norka_zagladym  bartnik ignatm  ostatni zubrm  detektywmiszbysm

Dodaj komentarz