“Regulamin na lato” Shaun Tan

regulaminW swojej najnowszej książce “Regulamin na lato” Shaun Tan znów zaskakuje niezwykłą wyobraźnią plastyczną. I po raz kolejny dzięki niedopowiedzeniom w tekście, pozostawia dużą wolność w interpretacji swoich obrazów.
“Regulamin na lato” to zbiór kilkunastu zasad, jakich podczas wakacji starszy brat nauczył młodszego, np.: “Nigdy nie zostawiaj jednej czerwonej skarpetki na sznurze do suszenia prania’, “Nigdy nie upuszczaj słoika”, “Nigdy nie zapominaj hasła”, “Zawsze miej przy sobie nożyce do metalu”. To historia bez wyraźnej fabuły, bo każda reguła i obrazująca ją ilustracja jest niezależną opowieścią. Z pozoru absurdalną i pozbawioną sensu, a w rzeczywistości kierującą się prawem i logiką dziecięcego myślenia. Obrazy Shauna Tana to echo wspomnień jego dzieciństwa spędzonego regulamin na lato1mna przedmieściach australijskiego Perth, do którego często wraca w swojej twórczości. Malowane olejnymi farbami, surrealistyczne i zagadkowe budują napięcie przez różnego rodzaju kontrasty. Ich niezwykłe, ostre światło daje wrażenie pełni gorącego lata, rozgrzanego betonu i nienaturalnej ciszy opustoszałych osiedli, gdy dorośli są w regulamin na lato2mpracy, a dzieci zostają same. Obrazy przepełnione są emocjami i zaskakującymi nielogicznościami, metaforami i symbolami, chwilami budzą niepokój, ale są wyjątkowe i urzekają w każdym calu. Odnajdziemy w nich inspiracje takimi malarzami jak Paul Nash, Andrew Wyeth, Jeffrey Smart, a także kultową książką Maurice’a Sendaka “Tam, gdzie żyją dzikie stwory”. Piękny album, który obudzi każdą wyobraźnię.

ilustracje Shaun Tan
przekład Jacek Drewnowski
oprawa twarda, format 28 x 26 cm, 48 stron
Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2014
książka dla dzieci w wieku 4+

Najważniejsze nagrody otrzymane przez Shauna Tana: Oskar za animowaną adaptację książki „ The lost thing”, Astrid Lindgren Memorial Award 2011, World Fantasy Award.

“Regulmin na lato” dostępny jest także w postaci aplikacji w 11 wersjach językowych*. Jej celem nie było stworzenie interaktywnej animacji, ale pokazanie z bliska obrazów i pracy Shauna Tana. Wszystkich 18 obrazów sfotografowano w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je oglądać w dużym powiększeniu bez straty jakości. Natomiast w trybie “szkice” można zobaczyć kolejne etapy ich powstawania. Aplikacji towarzyszy ciekawy podkład muzyczny autorstwa amerykańskiego kompozytora Sxip’a Shirey’a.

*angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, japońskiej, chińskiej, koreańskiej, arabskiej

ilustracje Shaun Tan
muzyka Sxip Shirey
wydawnictwo Wheelbarrow, 2013
wiek 4+

Apilkacja dostępna na iPhone, iPad oraz iPod Touch; niedostępna w systemie Android

Podobne książki:
przybyszm  opowiesci z najdalszychm  Ezopm

Dodaj komentarz