“Przygody Filonka Bezogonka” Gösta Knutsson

przygody_filonka_bezogonkaFilonek, bohater audycji radiowych, a później książek, których pierwsza część, „Przygody Filonka Bezogonka” ukazała się już w 1939 roku, zbliża się do poważnego wieku osiemdziesięciu lat. Mimo to jego przygody wciąż wywołują mnóstwo emocji, nadal czyta się je jednym tchem, a ich przekaz wcale się nie zdezaktualizował.
Filonek, sympatyczny i ciekawski kot, któremu szczur odgryzł ogon, wyśmiewany jest przez trzy antypatyczne koty z sąsiedztwa. Mons, Bull i Bill próbują uprzykrzyć mu życie, wykpić go i ośmieszyć, jednak przyjaźń Birgitty i ciepło rodziny, do której Filonek trafia, wszystko rekompensuje. Co więcej, Bezogonek nie bierze do serca uszczypliwych uwag na temat swojego wyglądu, pewny siebie i ciekawy świata lubi wypuszczać się na małe wycieczki. Choć zwykle kończą się one różnymi tarapatami, to jednak, jak na kota przystało, Filonek zawsze spada na cztery łapy i wszystko dobrze się kończy.
Gösta Knutsson zadbał, aby fabuła była żywa, wciągająca i trzymająca w napięciu do ostatniej chwili. Autor nie zapomina również o zabawnych, czy wręcz komicznych sytuacjach, a przede wszystkim nie pozwala, aby zło było górą choćby przez chwilę. Przesłanie książki, oczywiste nawet dla małego dziecka, utwierdza w przekonaniu, jak ważna jest akceptacja i szacunek wobec innych.

ilustracje Janusz Grabiański (okładka), Danuta Niemirska
przekład Zygmunt Łanowski
okładka miękka, format 14 x 20 cm, 96 stron
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2015
książka dla dzieci w wieku 4+

Podobne książki:
kici_kicim  ja bobikm  pan-kuleczkam  kajtek-i-mism

Dodaj komentarz