„Przybysz” Shaun Tan

przybysz „Przybysz” to nie jest komiks z dymkami, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. To komiks, który łatwo pomylić z albumem malarstwa, który wprawia w osłupienie oprawą, niezwykłymi ilustracjami, głębią przekazu. To opowieść graficzna, niemy film, w którym obrazy, kadr po kadrze, przesuwają się z namysłem i powoli, by nie umknęła żadna scena, żaden ważny szczegół, żaden gest. To opowieść o emigracji, o byciu obcym i samotnym. Opowieść o człowieku, który jedzie w nieznane, aby dla swoich najbliższych znaleźć nowy dom. Przejmujące pożegnanie, ostatni uścisk dłoni, ostatnie spojrzenie. Długa podróż statkiem, a po drugiej stronie oceanu nieznany, obcy świat na pograniczu baśni i snu. przybysz2Surrealistyczne gmaszyska, monumentalne posągi, zwierzęta-potwory, dziwaczne jedzenie, niezrozumiały język, inna kultura. Nowa codzienność, którą trzeba oswoić zmagając się z tęsknotą, zagubieniem, samotnością. Jednak „Przybysz” to nie tylko opowieść o emigrantach. To przede wszystkim opowieść o emocjach. Nie trzeba przecież opuszczać rodzinnego kraju, aby czuć się obcym i nierozumianym, bać się, uciekać, zmagać się ze sobą. To pewnie też wiele innych opowieści, bo brak tekstu daje wolną rękę w snuciu historii, wymyślaniu brakujących słów, wyszukiwaniu znaczeń. A narysowane ołówkiem obrazy Shaun przybysz1Tana, pełne szczegółów i symboli, zostawiają wyobraźni bardzo wiele miejsca. Zrobione w sepii, inspirowane zdjęciami z przełomu XIX i XX wieku, dają wrażenie starych fotografii, rodzinnej pamiątki, kawałka historii. Stąd pewnie ten fantastyczny, wyimaginowany świat wydaje się realistyczny, bliski, gdzieś kiedyś już oglądany.
Shaun Tan to urodzony w 1974 roku australijski ilustrator i autor książek dla dzieci i młodzieży. Za swój dotychczasowy dorobek otrzymał w 2011 roku prestiżową Astrid Lindgren Memorial Award oraz Oskara za krótkometrażową, animowaną adaptację swojej książki „The lost thing”. W Polsce mało znany i nie łączony z literatura dziecięcą. Warto jednak pokazać najmłodszym ten niezwykły, magiczny komiks. Z dzieciństwa zostają w nas obrazy. Dobrze, aby były nimi także te ze świata „Przybysza”.

Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2009, 2013
książka dla dzieci w wieku 6+

Wyróżnienie specjalne Bologna Ragazzi Award 2007, Artysta Roku 2007 World Fantasy Award, Publishers Weekly – Najlepsza książka roku 2007, New York Times – Najlepsza ilustrowana książka roku 2007, The Washington Post – najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007, Astrid Lindgren Memorial Award 2011, Oskar za animowaną adaptację książki „ The lost thing”.

4 responses

Dodaj komentarz