„Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” Ramona Bădescu

pomeloilustracje Benjamon Chaud
przekład Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2012
książka dla dzieci w wieku 3+

Przyzwyczailiśmy się, że Zakamarki to literatura skandynawska, a tymczasem  wydawnictwo ruszyło z francuskojęzyczną serią „Pomelo („Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” i „Pomelo jest zakochany”) Ramony Bădescu, młodej pisarki rumuńskiego pochodzenia, od lat 90-tych mieszkającej we Francji. Jej nazwisko niewiele jeszcze w Polsce mówi, ale Benjamin Chaud to przecież ilustrator książek Evy Susso o Bincie i Lalo oraz niedawno wydanego „Yeti”. Od 2002 roku Benjamin Chaud współpracuje także z Ramoną Bădescu. Razem stworzyli ponad dwadzieścia książek, w tym cieszącego się ogromną popularnością „Pomelo”.
Pomelo, mały, różowy słoń z długą trąbą, który mieszka pod dmuchawcem w ogrodzie warzywnym, to filozof. Interesuje go świat, zadaje pytania trudne, egzystencjalne, metafizyczne. Czasem na wesoło, czasem z melancholią, a czasem bardzo się bojąc. Jednak najczęściej, jak przystało na fantasłonicznego słonia, cieszy się życiem. Jest świadomy piękna i niezwykłości świata, ma fantazję i wielką, niczym nieograniczoną wyobraźnię. Taki jest właśnie Pomelo. Inspiruje, zmusza do szukania odpowiedzi, a przy tam rozbawia. I wszystko to w zaledwie kilku prostych zdaniach, w niebywale pomysłowy i humorystyczny sposób zilustrowanych i skomentowanych  przez Benajmina Chaud. Zdawałoby się, że w takim razie to książka dla najmłodszych. Nie prawda, to książka na każdy wiek.

Podobne książki:
yetim  bintam  Mela-na-rowerzem  Bobom

4 responses

  1. O tak zgadzam się z Tobą. Pomelo jest dla wszystkich. Co prowada słoń Pomelo ma bardzo dłuuuuga trąbę,ale udało mi się przekonać córk, że to naprawdę jest słoń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *