„Pelerynek i pogoda pod psem” Wouter van Reek

Pelerynek-i-pogoda-pod-psemPelerynek to człekopodobny ptak w czerwonym kapturze. Lupuś jest psem o charkterystycznym prostokątnym tułowiu. Obaj wyjątkowi, jak wyjątkowa jest ich przyjaźń. Na potrzeby holenderskiej telewizji Pelerynka i Lupusia wymyślił Wouter van Reek, ilustrator i twórca animacji komputerowych. Serial od początku cieszył się ogromną popularnością, dlatego na jego podstawie van Reek zaczął robić książki. „Pelerynek i pogoda pod psem” to pierwszy tytuł, jaki został wydany w Polsce. Opowiada o empatii i odpowiedzialności, lekcję których otrzymał Pelerynek, gdy w straszną ulewę wysłał małego Lupusia po drewno do lasu. Rysunki, podobnie jak tekst, są proste, ale stanowią odrębną, ciekawie prowadzoną narrację. Te mniejsze nadają tempa akcji, te duże, na całą stronę, trzymają w napięciu i niepewności. Podobnie nową treść wnoszą czerwone piktogramy umieszczane z boku strony i które przedstawiają myśli Pelerynka. Całość to bardzo ciekawa, pełna ciepła i humoru opowieść. Nie tylko wtedy, gdy pogoda pod psem.

ilustracje Wouter van Reek
przekład Iwona Mączka
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2013
format 20 x 20 mm; stron 32
książka dla dzieci w wieku 3+

W 2007 roku „Pelerynek i pogoda pod psem” nominowany był do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis dla najlepszych książek dla dzieci i młodzieży.
W 2011 Wouter van Reek otrzymał Złote Jabłko BIB za nietłumaczoną jeszcze część pt. „Keepvogel en Kijkvogelin het spoor van Mondriaan”.

Podobne książki:
co_bylo_potemm  guciom  Julekm

Dodaj komentarz