“Ostatni żubr” Tomasz Samojlik

ostatni zubrTomasz Samojlik zadebiutował w 2010 roku serią książek o żubrze Pompiku, ale prawdziwą popularność przyniosły mu komiksy. Bardzo dobrze sprawdziła się ich edukacyjna forma, o czym świadczy niesłabnące nimi zainteresowanie i niecierpliwe wyczekiwanie na trzecią część “Ryjówki…”. W międzyczasie do naszych rąk trafia wznowienie “Ostatniego żubra”, pierwszego komiksu Samojlika, tym ciekawsze, że teraz w wersji kolorowej.
Jego akcja toczy się w okolicach nieistniejącego już pałacu carskiego w Białowieży zaraz po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Po latach rabunkowej gospodarki zaboru rosyjskiego, a później niemieckiej okupacji, przyszedł czas na liczenie strat w Puszczy Białowieskiej. Tego zadania podejmuje się profesor Władysław Szafer, który chciałby utworzyć tu park narodowy. Wszystko zależy od tego, czy w przetrzebionej puszczy ciągle żyją żubry. Na drodze do spełnienia tego marzenia, pojawia się jeszcze jedna przeszkoda. Po Białowieży kręcą się podejrzani biznesmani, również zainteresowani żubrami. Jednak ci liczą na to, że jeśli jakiś żubr został przy życiu, oni to zmienią, poczym wybudują tu nowoczesne osiedle i zbiją interes życia. Tak zaczyna się ostra walka o ostatniego żubra, a jej wynik zdecyduje o losach puszczy. Fabuła toczy się dwutorowo i gdy ludzie załatwiają swoje interesy, tytułowy ostatni żubr, a właściwie mały żuberek, nieświadom grożącego mu niebezpieczeństwa, szuka Serca Lasu i swoich rodziców. Tomasz Samojlik treść komiksu tradycyjnie przeplata wiadomościami z przyrody, ale znajdziemy tu tak także nieco historii i kultury regionu. Akcji trochę brakuje tempa i zwrotów wypadków, co jednak może przypaść do gustu młodszym dzieciom. Z kolei dla starszych ciekawe będą przypisy rozwijające historyczno-przyrodniczy kontekst komiksu.
To nienachalna edukacyjnie, ciekawa i przede wszystkim zarażająca chęcią poznania rodzimych stron, przyrody i tradycji, książka. Nie mam wątpliwości, że dzięki Samojlikowi wróciła nadzieja na polski komiks dla dzieci.

rysunki Tomasz Samojlik
kolory Joanna Szłapa
oprawa twarda, format 17 x 24 cm, 112 stron
Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2014
komiks dla dzieci w wieku 6+

Podobne książki:
norka_zagladym  bartnik ignatm  detektywmiszbysm  tim i mikim

Dodaj komentarz