„Opowieści z najdalszych przedmieść” Shaun Tan

opowiesci z najdalszychKsiążki Shaun Tan, australijskiego ilustratora, zdobywcy prestiżowej Astrid Lindgren Memorial Award oraz Oskara za krótkometrażowy film „The lost thing”, wreszcie znajdziemy na półkach polskich księgarń. Pierwszą z nich jest wydany w 2006 roku i niedawno reedytowany „Przybysz”, niemy komiks, który oprowadzał po nieznanym, surrealistycznym świecie. Z kolei „Opowieści z najdalszych przedmieść” to wyprawa w znajome okolice. Tam, gdzie minęło dzieciństwo i gdzie działy się niewiarygodne, cudowne rzeczy. To zbiór piętnastu krótkich opowiadań inspirowanych dzieciństwem, dziecięcą wyobraźnią i percepcją świata. Ale fabuła wcale nie jest prosta i naiwna. Pełna symboli, kontekstów filozoficznych i aluzji historycznych, zmusza do refleksji. Opisywane wydarzenia zadziwiają i fascynują swoją niecodziennością. Tekst jest napisany lekko i zwięźle. W kilku zaledwie słowach znajdziemy wiele treści, opowiesci2znaczeń i przesłań. Ilustracje jak zwykle oszałamiają mnóstwem detali i niepospolitą wyobraźnią. Są nie tylko interpretacją tekstu, ale wiele do niego dopowiadają. Jednak najbardziej zwraca uwagę ich różnorodność. Każde opowiadanie, jako odrębna całość, zostało zilustrowane i przedstawione w inny sposób. Mamy więc linoryt, obrazy malowane farbami olejnymi, akrylami i opowiesci1akwarelami, rysunki robione kredką, ołówkiem, piórem, tuszem. Jedne opowiadania przypominają komiks, inne mają formę kolaży, a jest i takie, które wygląda jak artykuł w gazecie. Bardzo oryginalny jest także spis treści, zapisany na znaczkach pocztowych.
„Opowieści z najdalszych przedmieść” to książka, w której nie ma miejsca na przypadek. Wszystko jest w niej ważne i ciekawe. Opowiadania zmuszają do namysłu i wolnej, uważnej lektury. Docenią to dzieci, które nie boją się ambitnych książek. Docenią dorośli, którzy nie boją się świata wyobraźni.

tekst i ilustracje Shaun Tan
przekład Magdalena Koziej
Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2012
książka dla dzieci w wieku 8+

Wyróżnienie specjalne Bologna Ragazzi Award 2007, Artysta Roku 2007 World Fantasy Award, Publishers Weekly – Najlepsza książka roku 2007, New York Times – Najlepsza ilustrowana książka roku 2007, The Washington Post – najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007, Astrid Lindgren Memorial Award 2011, Oskar za animowaną adaptację książki „ The lost thing”.

Podobne książki:
przybyszm  WGm  Zielony-i-Niktm

4 responses

  1. Jestem przekonana, że warto spróbować. Shuan Tan to taki ilustrator i autor, którego trzeba poznać. Zawsze możesz najpierw sama zobaczyć i ocenić. Mnie bardzo zaskoczyla moja trzyletnia Helenka, która książki Shaun Tan mogłaby oglądać bez przerwy.

Dodaj komentarz