„Opowieść” Joanna Papuzińska

opowiescNiewielki tomik z trzema krótkimi wierszami Joanny Papuzińskiej „Opowieść”, „Ja” oraz „Czarna jama” to książka, o której trudno zapomnieć, choć lektura jest trudna i wymagająca. To nie są banalne, rytmiczne wierszyki, ale prawdziwa poezja dla dzieci, bogata w nastrój i emocje, balansująca na granicy rzczywistości i wyobraźni,  blisko dziecięcej fantazji i wrażliwości. Tę ich niezwykłą cudowność oraz magię pogłębiają ilustracje Stasysa Eidrigevičiusa, mieszkającego w Polsce znanego grafika, malarza i plakacisty litewskiego pochodzenia. Doskonale wpisują się one w klimat tomiku, bo mają w sobie tę samą poetycką wrażliwość i odczuwanie świata. Są prawdziwymi obrazami, pełne symboli i metafor, w ciemnych tonacjach, nieco mroczne, ale jednocześnie dające niezwykły nastrój. Podsycają filozoficzną wymowę utworów, wraz z nimi drążą wyobraźnię czytelnika, odkrywają przed nim świat dziecięcych myśli, zapraszają do refleksji. Zachęcają, aby nie uciekać od trudnej lektury i melancholijnych nastrojów, bo ich bogactwo i siła  są niezwykłe, jedyne i niepowtarzalne.

Wyróżnienie w konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą „Edycja 2010”.

ilustracje Stasys Eidrigevičius
oprawa twarda, format 20.5 x 19.5 cm, 48 stron
Wydawnictwo Mila, 2010
książka dla dzieci w wieku 5+

Podobne książki:
chodzibajm  30_lutegom  kici_kicim  przybyszm

2 responses

  1. Mamy tę książkę już jakiś czas i bardzo lubimy do niej wracać. To prawda, że nie jest łatwa, ale ma w sobie coś, co przyciąga. Ulubiona jest „Czarna jama”.

  2. Ja zupełnie nie kojarzę Eidrigevičiusa z dzieciństwa, a teraz w wieku „dojrzałym” zrobił na mnie duże wrażenie. Średniemu dziecku też bardzo się podoba i ogromnie przeżywa, i tekst, i ilustracje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *