„Mały Powstaniec” Szymon Sławiński

motekilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo Muchomor, 2006
Seria „Warszawa 1944”
książka dla dzieci w wieku 8+

Pierwsza z serii „Warszawa 1944” książka dla dzieci o Powstaniu Warszawskim. Powstała z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w 62 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

O Powstaniu Warszawskim mówi się i pisze bardzo dużo, także dla dzieci. Ta książka jest jednak wyjątkowa, bo mimo, że opowiada o tragicznych wydarzeniach, napisana została lekko i bez patosu. Niewiele miejsca poświęca też śmierci i cierpieniu, dzięki czemu można ją czytać młodszym dzieciom.
Książka powstała na podstawie wspomnień uczestnika powstania, Tymoteusza Duchowskiego. I to, co mnie w tych wspomnieniach najbardziaj ujęło, to poczucie, że choć walczył, jak prawdziwy bohater, wcale się na takiego nie kreuje. Gdy wybuchła II wojna światowa miał zaledwie 11 lat, mieszkał na Marymoncie i należał do zuchów. Gdy zaczęło się Powstanie Warszawskie miał już 16 lat i był harcerzem Szarych Szeregów. „Motek”, bo taki właśnie przyjął pseudonim, podczas Powstania Warszawskiego był „szczurem kanałowym” – razem z kolegami z 227. Plutonu Harcerskiego przenosił kanałami z Żoliborza na Stare Miasto meldunki, rozkazy, broń, amunicję. Mogli to robić, gdyż niewielki wzrost pozwalał im sprawnie poruszać się w ciasnych kanałach. Było to jednak bardzo niebezpieczne zajęcie i wiele razy „Motek” ryzykował życiem. Wojna i śmierć na wyciągnięcie ręki nie pozbawiły go jednak humoru, stąd w książce nie brakuje także wspomnień z wielu zabawnych sytuacji.
Oprócz ciekawie napisanej historii książka zawiera archiwalne zdjęcia, naszkicowaną mapę kanałów i wiele rysunków wojennej Warszawy. W bardzo przystępny sposób wyjaśnione zostały powstańcze i konspiracyjne słówka, jak np.  „Armia Krajowa”, „pseudonim”, „godzina W”, czy „krowa”. Wydana na szorstkim, pożółkłym papierze książka sprawia wrażenie prawdziwego pamiętnika z czasów Powstania.

Podobne książki:
haliczm   Asiuniam

Dodaj komentarz