„Księga dżungli” Rudyard Kipling

ksiega_dzungli_cmy2ilustracje Józef Wilkoń
przekład Andrzej Polkowski
Wydawnictwo Media Rodzina, 2010
książka dla dziei w wieku 10+

Wyróżnienie w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku 2009/10”.

W ramach realizacji pomysłu, by w nowym tłumaczeniu i z nowymi ilustracjami odświeżać dzieła klasyków, Wydawnictwo Media Rodzina wydało „Księgę dżungli” Rudyarda Kiplinga, pierwszego angielskiego noblisty – pisarza. I rzeczywiście, współczesne i bardzo dobre tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego przywraca powieści trochę już przykurzony czar i magię,  a także przypomina o niezmienności świata przyrody i  wciąż aktualnym okrucieństwie człowieka wobec zwierząt.
Książka składa się z siedmiu rozdziałów, z czego pierwsze trzy: „Bracia Maugliego”, „Łowy węża” i „Tygrys! Tygrys!” są historią chłopca, Maugliego, wychowanego w dżungli przez wilki. „Biała foka” to opowiadanie o foce, która szuka miejsca, gdzie wraz z innymi braćmi mogłaby żyć nienękana przez ludzi. „Riki-tki-tawi” to z kolei historia ichneumona, który w bohaterskiej walce pokonuje dwie kobry, by ocalić życie małego dziecka. „Tumaj Słoniomistrz” opowiada o chłopcu, który jest świadkiem niedostępnego dla ludzkich oczu tańca słoni. Ostatnie opowiadanie „Słudzy Jej Królewskiej Mości” pokazuje losy zwierząt w armii brytyjskiej. Każde z tych opowiadań to nie tylko ciekawe i często wzruszające historie, ale także niezwykłe opisy przyrody oraz praw, którymi się ona rządzi. Ten świat wspaniale pokazują nam także ilustracje Józefa Wilkonia. Malarz pracował nad nimi dwa lata i z 240, które zrobił, do książki weszło 80. To zaledwie jedna trzecia, ale i tak książka wydaje się być ciągiem obrazów po królewsku błyszczących na kredowym papierze. To, co te ilustracje wyróżnia i czyni je wyjątkowymi, to nie tylko mistrzowska ręka, ale także kolory. Dominuje tu bowiem czerń, a kto na czarno maluje książki dla dzieci? Jednak opisywane przygody często dzieją się w nocy, w dżungli jest ciemno także za dnia. Ilustracje rozjaśnia złoty i srebrny kolor, a to sprawia, że oczy zwierząt świecą się naprawdę i naprawdę na nas patrzą. Dżungla też jest przez to autentyczna, ciemna, groźna, bardzo tajemnicza. I gdy nie dziwi znajomość dżungli pisarza, Kipling nie tylko urodził się w Bombaju, ale przede wszystkim wiele podróżował po Indiach, to zadziwia dżungla namalowana przez Wilkonia wyłącznie z wyobraźni.
Na koniec jeszcze ciekawostka. Otóż książka ukazała się w dwóch okładkach. Pierwsza, z wilkami, o jakiej marzył Wilkoń, wydana w zaledwie 500 egzemplarzach i druga, z tygrysem, którą wybrała redakcja wydawnictwa.

Podobne książki:
rumakm  35 majam  PKPm Babcia-na-jablonim

Dodaj komentarz