“Ilustrowany inwentarz drzew” Virginie Aladjidi

inwentarz drzew1Umiejętność rozpoznawania roślin to dzisiaj rzadkość nie tylko wśród dzieci, ale także i dorosłych. Dlatego niedawno wydany przez Wydawnictwo Zakamarki “Ilustrowany inwentarz drzew” to świetna okazja, aby jedni i drudzy nadrobili braki. Tym badziej, że album ten to nie tylko duża dawka solidnej wiedzy, ale także artystyczny popis.
Inwentarz został zrobiony na wzór dawnych podręczników, w których królowały malowane akwarelą ryciny, a sztuka stała w jednej parze z nauką. Dziś w większości publikacji miejsce rycin zajmują zdjęcia, jednak nawet najlepsza fotografia nie zastąpi precyzyjnego rysunku. Dobrze o tym wie Emmanuelle Tchoukriel, francuska ilustratorka specjalizująca się w malowaniu rycin naukowych. inwentarz-drzew2Właśnie dzięki jej rysunkom “Ilustrowany inwentarz drzew” ma jednocześnie ogromną wartość edukacyjną i estetyczną. W książce znajdziemy 57 plansz pokazujących drzewa wybrane spośród tych najczęściej występujących na świecie. Każda plansza obejmuje rysunek całego drzewa, kształt liścia w sporym powiększeniu, czasem także kwiatów i owoców. Drzewo podpisane jest nazwą polską i łacińską, podana jest jego przeciętna wysokość i długość życia oraz ciekawostka z nim związana. Rysunki są bardzo dokładne, ale jednocześnie nie przeładowane niepotrzebnymi szczegółami. Pokazują tylko charakterystyczne cechy, które są istotne dla identyfikacji drzewa w plenerze. Oprócz tego Emmanuelle Tchoukriel wszystkie drzewa i krzewy pokazuje w skali, subtelnie szkicując obok nich ludzi, zwierzęta albo dobrze znane elementy krajobrazu.
inwentarz zwierzat2W tej samej serii mamy także “Ilustrowany inwentarz zwierząt”. Przedstawia on wizerunki 95 gatunków z całego świata, pogrupowane według środowiska naturalnego. Tu również ilustracje są bardzo dokładne i wspaniale oddają typowe cechy zwierząt. Na planszach, oprócz rysunku zwierzęcia, znajdziemy jego nazwę polską i łacińską, przyporządkowanie do gromady i kilka ciekawostek na jego temat. Wszystkich infromacji jest akurat tyle, aby nie zanudzić, a zainteresować i obudzić w czytelniku pasję przyrodniczą. Obie części, bardzo ciekawe i piękne w każdym calu, na pewno spełnią swoją misję.

przekład Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon
ilustracje Emmanuelle Tchoukriel
oprawa twarda, format 22 x 30,5 cm, 76 stron (Inwentarz zwierząt) 68 stron (Inwentarz drzew)
Wydawnictwo Zakamarki, 2015
książki dla dzieci w wieku 5+

Podobne książki:
narwancy-uwodzicielem  kto kogo zjadam  zwierzakim  tu jestesmym

Dodaj komentarz