„Halicz” Roksana Jędrzejewska-Wróbel

halicz2ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Muchomor, 2006
seria „Warszawa 1944”
książka dla dzieci w wieku 10+

Druga z serii „Warszawa 1944” książka dla dzieci o Powstaniu Warszawskim. Powstała z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, wydana w 62 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Bohaterem książki jest Henryk Kończykowski, pseudonim „Halicz”, który jako dwudziestoletni chłopak wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Opowiadanie zaczyna się 1 września 1939 roku. W szkole nie ma lekcji, jest za to szpital, do którego Henryk dowozi lekarstwa i jedzenie. Później są Szare Szeregi, konspiracja i Powstanie. Relacja z tamtych dni jest bardzo spokojna, ale nie kryje dramatu śmierci i cierpienia, ogromnego wycieńczenia, trudu i chwil zwątpienia. Historia „Halicza” nie kończy się w dniu kapitulacji Powstania. W Polsce Ludowej zaczynają się prześladowania Akowców i Henryk Kończykowski musi się ukrywać.
Książka napisana jest w taki sposób, że młody czytelnik czuje więź z bohaterami powstańczej Warszawy. Ma poczucie, że byli to tacy sami nastolatkowie, jak teraz, że też mieli swoje rodziny, jeździli na wakacje i snuli plany na przyszłość.
Podobnie jak w „Małym Powstańcu” i tu znajdziemy archiwalne zdjęcia, mapę ówczesnej Warszawy oraz wyjaśnienie konspiracyjnych pojęć, jak np. „mały sabotaż”, „Szare Szeregi”, skąd się wziął „Znak Polski Walczącej”, co to była Armia Krajowa, a także stalinizm, NKWD, UB i amnestia.

Podobne książki:
m powstaniecm  co to znaczym  zwierzakim  Asiuniam

One response

Dodaj komentarz