„Findus się wyprowadza” Sven Nordqvist

findus_sie_wyprowadzaPo raz pierwszy Pettson i Findus pojawili się w Szwecji w 1984 roku. W Polsce dopiero 22 lata później, co jednak nie zaważyło na popularności serii. Niedawno ukazała się już dziesiąta część przygód sympatycznego, choć nieco gderliwego staruszka Pettsona oraz jego przemądrzałego kota Findusa. Niecierpliwie na nią czekaliśmy, bo ich spokojne życie na wsi, od czasu do czasu na krótką chwilę zakłócane zabawnymi przygodami, oczarowało nas dawno temu.
Co tym razem wydarzy się w zagrodzie dwójki przyjaciół? Jeszcze nic nie zwiastuje zmian. Życie toczy się dawnym rytmem, powoli wstaje nowy dzień. Jednak piękny świt zakłócają dochodzące z domu Pettsona dziwne odgłosy: piii-bum, piii-bum. To wyspany i pełen energii Findus skacze po swoim łóżku, zrywając staruszka ze snu. W końcu Pettson ma dość i stawia warunek: albo Findus przestanie go budzić o czwartej nad ranem albo będzie spał gdzie indziej. Na takie dictum honorowy kot postanawia się wynieść. Najchętniej do małego, ale wysokiego domku, w którym byłyby warunki do skakania. Pomysłowy Pettson przebudowuje stary wychodek i oto kot ma swoje własne, przytulne M-1. Czy jednak święty spokój Pettsona albo skoki Findusa bez ograniczeń okażą się tak miłe, jak obiecujące? Czy w zamian za wolność, brak konieczności wypracowywania kompromisów, wygodę i niezależność warto skazywać się na  życie w pojedynkę?
Ilustracje, jak zawsze pełne detali szczelnie wypełniają strony oraz prowadzą równoległą do tekstu, ciekawą i pełną humoru narrację. Tradycyjnie Sven Nordqvist posługuje się multiplikacją, aby pokazać ruch, więc od Findusów znów przyjemnie się roi. Książkę bardzo dobrze się czyta, kapitalnie ogląda i z przyjemnością do niej wraca.

W 1992 roku Sven Nordqvist otrzymał niemiecką nagrodę Deutscher Jugendliteraturpreis, a w 2007 szwedzką Ausgustpriset. 

ilustracje Sven Nordqvist
przekład Magdalena Landowska
stron 32; format: 210 x 297 mm; okładka twarda
wydawnictwo Media Rodzina ,2013
książka dla dzieci w wieku 3+

Podobne książki:
Findusm  jak tatam  kto_to_widzialm  Czy-znasz-Pippi-Ponczoszankem

6 responses

Dodaj komentarz