“Dołek jest do kopania. Książka pierwszych definicji” Ruth Krauss

dołek“Dołek jest do kopania” to książka wyjątkowego, choć mało znanego w Polsce duetu Ruth Krauss i Maurice Sendak. Ona, jedna z najbardziej utalentowanych pisarek xx wieku, on, jeden z najznakomitszych ilustratorów. Razem stworzyli osiem książek. “Dołek jest do kopania” to ich pierwszy wspólny tytuł, który od razu odniósł sukces. To jednocześnie przełom w literaturze, bo po raz pierwszy w powstawaniu książki udział mają dzieci. Przełom także dla samego Sendaka, który wreszcie mógł zrezygnować z pracy na etacie i zająć się wyłącznie ilustracją.
“Dołek jest do kopania” ukazał się w 1952 roku, ale wciąż zachwyca świeżością. Jest zbiorem krótkich zdań, którymi dzieci zdefiniowały codzienne zjawiska, rzeczy, osoby, np.: “Guziki są po to, żeby ludziom było ciepło”, “Świat jest po to, żeby było na czym stać”, “Góra jest do wchodzenia na górę”, “Kolana są po to, żeby okruszki nie spadały na podłogę”. I chociaż w tych dziecięcych definicjach nie znajdziemy słownikowej terminologii, to swoją prostotą, oczywistością i nieskażonym spojrzeniem na świat mogłyby rzucić na kolana największych filozofów. Uświadamają, jak niepotrzebnie wszystko komplikujemy, jak przywiązani jesteśmy do schematycznego myślenia i nie zauważamy tego, co naprawdę istotne. Szczery zachwyt nad światem pokazują nie tylko definicje, ale i rysunki. Znajdziemy ich tutaj wyjątkowo dużo, bo każdemu zdaniu towarzyszy ilustracja. Czarno-biała, prosta, lecz mocno emanująca radością i lekkością życia.
To książka, która zadziwi i zaskoczy dorosłych, natomiast dzieci odnajdą w niej siebie i swoją perspektywę. To książka, która dorosłym przypomni, że warto słuchać dzieci, a dzieci zainspiruje do zabawy w tworzenie własnych definicji. Dzięki prostemu tekstowi i dużemu drukowi świetnie sprawdzi się także, jako jedna z pierwszych samodzielnych lektur.

ilustracje Maurice Sendak
przekład Katarzyna Domańska
oprawa twarda, format 13 x 16,50 cm,  48 stron
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014
książka dla dzieci w wieku 4 +

Podobne książki:
Zielony-i-Niktm  niebom  pomelom  panamam

2 responses

Dodaj komentarz