Seria „Czytam sobie”

czytam„Czytam sobie” to seria książek Wydawnictwa Egmont, napisanych specjalnie dla dzieci zaczynających naukę czytania. Książek powoli i umiejętnie wprowadzających w świat literatury. Zachęcających do czytania i potwierdzających, że jest ono łatwe i przyjemne. To bardzo przemyślana seria o dużych walorach edukacyjnych. Książki do serii piszą najlepsi polscy autorzy, co gwarantuje nie tylko ciekawe, wartościowe, napisane bogatą polszczyzną opowiadania, ale także ich różny styl i charakter. O ich wyjątkowości i atrakcyjności stanowią także bardzo dobre ilustracje doskonałych polskich rysowników. Seria ma trzy poziomy trudności. Pierwszy „Składam słowa” zawiera teksty liczące od 150 do 200 wyrazów. Każda strona to ogromna ilustracja, a pod nią krótkie zdanie, napisane przy użyciu 23 podstawowych głosek. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo takich ograniczeń, opowiadania nie są banalne i infantyle, ale ciekawe i z fantazją. Oprócz tego obowiązkowo duża czcionka oraz ramki do czytania głoskami, umieszczone tuż obok tekstu. Drugi poziom to „Składam zdania”. Teksty mają od 800 do 900 wyrazów, bardziej skomplikowaną fabułę i dialogi, dłuższe zdania, mniejszą czcionkę i mniejsze obrazki. Z boku w dalszym ciągu mamy ramki, tym razem do czytania sylabicznego. Trzeci i ostatni poziom, „Połykam strony” jest dla zaawansowanych czytelników. Opowiadania zawierają od 2500 do 2800 wyrazów, mają złożone zdania, nieco bardziej skomplikowaną historię i czarno-białe ilustracje. Celem serii jest nauka czytania przez budowanie w dzieciach poczucia sukcesu, dlatego na końcu każdej książki znajdziemy nawiązujące do treści naklejki-nagrody oraz dyplom.
W tej chwili seria liczy 21 książek, po siedem na każdym poziomie i zgodnie z obietnicami wydawnictwa, cały czas ich przybywa.

Lista wszystkich książek serii:
Poziom 1
„Psotny Franek” Agnieszki Frączek z ilustracjami Joanny Rusinek,
„Kto polubi Trolla?”, „Koc trolla Alojzego”, „Troll i zawody” Zofii Staneckiej z ilustracjami Jony Jung
„Sekret ponurego zamku” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Diany Karpowicz
„Marta i ufoludek” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło
„Kłopoty z mlekiem dla kota” Marcina Barana z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej

Poziom 2
„Tytus – superpies”  Joanny Olech z ilustracjami autorki,
„Tadek i spółka” Joanny Olech z ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej
„Skarb Arubaby” Małgorzaty Strzałkowskiej z ilustracjami Mikołaja Kamlera
„Maja na tropie jaja” oraz „Walizka pana Hanumana” Rafała Witka z ilustracjami Emilii Dziubak
„Bigos z Mamutka” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby z ilustracjami Marianny Oklejak
„Oko w oko z Diplodokiem” Joanny Jagiełło z ilustracjami Joanny Rusinek

Poziom 3
„Tajemnica pewnej sąsiadki” Melanii Kapelusz z ilustracjami Marcina Bruchnalskiego „Kto zamawiał koszmarną przygodę?” oraz „Kasztan, tapczan, tralala” Grzegorza Kasdepke z ilustracjami Daniela de Latour
„Pułapka na ktosia” Ewy Nowak z ilustracjami Joanny Rusinek
„Szarka” Ewy Nowak z ilustracjami Anny Wielbut
„Nim przyjdą słonie” Łukasza Orbitowskiego z ilustracjami Ewy Beniak-Haremskiej
„Pan Fortepianek” Doroty Suwalskiej z ilustracjami Tomasza Kozłowskiego

Dodaj komentarz