„Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” Anna Czerwińska-Rydel

ksiazki-dla-dzieci-fahrenheitilustracje Agata Dudek
projekt graficzny Małgorzata Frąckiewicz
Wydawnictwo Muchomor, 2011
książka dla dzieci w wieku 10+

Wyróżnienie honorowe w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2011 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Druga część Trylogii Gdańskiej, biografia Gabriela Fahrenheita, napisana została w konwencji kryminału. Do przeczytania jednym tchem, bo wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniej. Ciężko chory Fahrenheit podejrzewa, że został otruty, podobnie jak kiedyś jego rodzice. Przeczuwając bliską śmierć, wzywa notariusza, któremu, zamiast spisania testamentu, poleca wyjaśnienie zagadkowych losów rodziny. Aby spełnić ostatnią wolę zmarłego, notariusz udaje się do Gdańska, gdzie poznaje okoliczności nagłej śmierci rodziców Fahrenheita, a wkrótce potem jego wyjazdu do szkoły kupieckiej w Amsterdamie. Śledzi historię jego badań naukowych, zwłaszcza tych nad temperaturą, aż wreszcie rozwiązuje mroczną zagadkę śmierci naukowca i jego najbliższych.
Jak zapowiada tytuł, opowieść o Fahrenheicie, to także zabawa w ciepło-zimno. Raz jesteśmy w zimnym mieszkaniu Fahrneheita, zaraz potem zalewa nas ciepło grzanego piwa, chłodzimy się w lodowatej wodzie, grzejemy się przy piecu. Dzięki temu genialnemu zabiegowi, nie wiedząc kiedy sami odkryjemy fenomen temperatury i bardziej niż niedykolwiek zaczyniemy interesować się prawami fizyki, o których mowa w tekście. Do samodzielnych badań zachęca też „Dodatek młodego naukowca” z pomysłami łatwych eksperymentów wokół temperatury do zrobienia w domu.
Tak jak było w „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”, także tutaj ilustracje Agaty Dudek zadziwiają rozmachem, wyobraźnią, kolorystyką, pomysłowymi kolażami i fantastycznymi nawiązaniami do starych rycin. Ta książka to nie tylko biografia wielkiego naukowca, nie tylko dobry mini-kryminał, ale także graficzne cudo do oglądania w nieskończoność.

Podobne książki:
Heweliuszm  pichonm  WGm

Dodaj komentarz