„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martin Widmark

tajemnica ilustracje Helena Willis
przekład Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki, 2012
książka dla dzieci w wieku 6+

Wyróżnienie Dużego Donga 2010

Nie tylko dorośli uwielbiają kryminały. Dzieci też lubią tajemnice i zagadki, przyjemny dreszczyk emocji, trzymającą w napięciu lekturę. Trudno więc się dziwić, że seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, zrobiła ogromną furorę nie tylko w rodzimej Szwecji. „Tajemnica szpitala” to już osiemnasta część Detektywistycznej serii, która ukazała się w Polsce.
Każda z książek oparta jest na tym samym schemacie: w miasteczku Valleby, bądź w jego okolicy, dochodzi do niegroźnego przestępstwa. Oczywiście wszyscy chcą przywrócić dawny spokój, trzeba więc wyjaśnić tajemnicze zdarzenie oraz znaleźć jego sprawcę. W rozwiązaniu zagadki pomaga para przyjaciół, Lasse i Maja, którzy w chwilach wolnych od szkoły, prowadzą biuro detektywistyczne. Dzieci do zadania podchodzą fachowo i rzetelnie. Najpierw uważnie obserwują i badają wszystkich podejrzanych, później analizują i łączą fakty, aż wreszcie demaskują przestępcę. Są bardzo spostrzegawczy i zawsze o krok przed dorosłymi, co doceni młody czytelnik, który z pewnością sam zaangażuje się w rozwiązanie zagadki nie mniej niż Lasse i Maja.
Ponieważ historie napisane są prostymi i krótkimi zdaniami, a fabuła nie jest bardzo skomplikowana, książki bardzo dobrze sprawdzają się przy nauce czytania. Zostały nawet opatrzone specjalnym znakiem: „Duże litery + dużo ilustracji + akcja = łatwe czytanie”. A ja bym dodała jeszcze jeden: „Szybko wciągają= nieodwracalnie uzależniają!”

Podobne książki:
emilm  jak tatam  Pomponm

2 responses

Dodaj komentarz