„Bartnik Ignat i skarb puszczy” Tomasz Samojlik

bartnik_ignat   Tomasz Samojlik to fascynat przyrody, który swoją pasją i wiedzą o Puszczy Białowieskiej dzieli się pisząc książki dla dzieci. Po serii opowieści o Żubrze Pompiku, krótkich historyjkach „Nauczę cię pływać, moja wyderko”, „Wilku Ambarasie” oraz  komiksach „Ostatni żubr”, „Ryjówka przeznaczenia” i „Norka zagłady”, pojawił się kolejny, zatytułowany „Bartnik Ignat i skarb puszczy”. Tym razem nie jest to czysto przyrodniczy zeszyt, bo życie Puszczy Białowieskiej zostało ukazane na tle wydarzeń historycznych.
Akcja komiksu rozgrywa się bezpośrednio po III rozbiorze Polski, gdy caryca Katarzyna II daje w prezencie fragment puszczy, zwany Strażą kraśniczańską, generałowi Sobakiewiczowi. Jego historycznym odpowiednikiem jest Piotr Aleksandrowicz Rumiancew, jeden z najsłynniejszych generałów armii rosyjskiej. To chciwy i bezduszny człowiek, który bez pardonu burzy ustalony odwiecznymi prawami natury świat puszczy oraz spokojne życie jej mieszkańców. Wśród nich jest znany poeta Franciszek Karpiński, Łucja oraz tytułowy bartnik Ignat. Wraz z przybyciem Sobakiewicza, w puszczy zaczyna się wyrąb starych drzew oraz bezwzględne prawo pięści. Temperatura opowieści rośnie, a akcja nabiera prawdziwego tempa, gdy Sobakiewicz dowiaduje się o legendarnym skarbie. Tak bardzo pragnie bogactw, że gotowy jest wyciąć cały las, by go odnaleźć. Na szczęście Ignat oraz Łucja robią wszystko, aby uratować puszczę.
To refleksyjny komiks, którego atrakcyjna fabuła połączona z wątkiem historyczno-przyrodniczym doskonale oddaje atmosferę starej puszczy, jej siłę i dostojeństwo, zawirowania dziejów, czar zapomnianych zawodów związanych z lasem oraz pokorę i szacunek człowieka wobec przyrody. Napisany lekko, przemyca wszystkie informacje niezauważalnie i w ciekawej formie. Proste, przejrzyste kadry narysowane sympatyczną i wesołą kreską przyjemnie się ogląda. Starannie wydany, mądry i swojski komiks, który docenią i dzieci, i dorośli. Nawet ci, którzy do komiksów podchodzą z dystansem i nieufnością.

rysunek Tomasz Samojlik
okładka twarda, format 16,5 X 24 cm, 116 stron
Wydawnictwo Centrala, 2013
komiks dla dzieci w wieku 8+

Podobne książki:
norka_zagladym  detektywmiszbysm  omm  guciom

Dodaj komentarz