“Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martin Widmark

Antykwariat1Martin Widmark zdobył popularność dzięki książkom “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” pisanych z myślą o najmłodzych dzieciach. Kilka lat później powstała seria kryminałów dla nieco starszych czytelników, którą otwiera “Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”. Jej bohaterami są trzynastolatkowie Dawid i Larisa, para przyjaciół ze szkolnej ławki. Właśnie zaczyna się nowy rok szkolny, który przynosi wiele zmian. Rodzice Dawida wyjeżdżają do Nigerii, a on zostaje pod opieką Melchiora, niepozornego właściciela antykwariatu. Jednak pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach Melchior znika. Tak zaczyna się przedziwna przygoda, podczas której Larisa i Dawid dowiadują się, kim naprawdę jest antykwariusz, jaką skrywa tajemnicę i jak niebezpieczny jest hrabia Steinhart, który chce ją poznać. Szybko też staje się jasne, że nie tylko los Melchiora, ale i świata zależy od sprytu i odwagi nastolatków.
Choć wątek kryminalny jest poważniejszej materii niż w książkach o Lassem i Mai, widać tu ten sam prosty schemat budowania dramaturgii. Akcja szaleńczo pędzi do przodu i choć Widmark przemyca kilka ciekawych myśli o misji, jaką jest praca naukowca, nie pogłębia tematu. Natomiast kilkakrotnie podkreśla, że wiedza jest nie tylko pożyteczna, ale często decyduje o naszym życiu. Stąd w nieco podkolorowany sposób przedstawia Larisę, dziewczynę o nieprzeciętnych zdolnościach, dzięki której talentom cała przygoda ma szansę dobrze się skończyć.
Książka jest lekko i sprawnie napisana, wciąga i na pewno nie nudzi, jednak dla starszych i ambitnych czytelników zdania, dialogi i słownictwo są zbyt proste, a historia za mało rozbudowana.
Czy taki właśnie był cel Widmarka, aby nierozczytane nastolatki skusić łatwą i przyjemną lekturą, czy może seria jest jeszcze na rozbiegu, czas pokaże.

przekład Barbara Gawryluk
ilustracje Katarina Strömgård
oprawa twarda, format 13 x 18 cm, 172 strony
Wydawnictwo Zakamarki, 2014
książka dla dzieci w wieku 10+

Podobne książki:
35 majam  kichotm  ksiega_dzunglim  lassemajam

Dodaj komentarz