“Anatomia farmy” Julia Rothman

Anatomia farmy“Anatomia farmy” to, jak zapowiada tytuł, książka o budowie i funkcjonowaniu gospodarstwa. Złożona z siedmiu mniejszych rozdziałów: Aby obrodziło, W stodole, Narzędzia pracy, Zasianie ziarna, Kozy, owce i inne zwierzęta, Wiejska biesiada oraz Kręć się, kręć, wrzeciono. W każdym znajdziemy nie tylko konkretne wiadomości, ale także sporo ciekawostek i praktycznych porad. Wśród nich: jak skutecznie przewidywać pogodę, jak zaorać pole, jak sadzić drzewa, żeby pełniły funkcję wiatrochronów, jak wydoić krowę, jak upiec chleb, jak zafarbować wełnę. Wszystko napisane lekko i przystępnie, bez wgłębiania się w niepotrzebne szczegóły, pokazując rzeczy najważniejsze i najciekawsze.
Jednak to, co sprawia, że do książki chce się ciągle wracać, to ilustracje. Dzięki nim “Anatomia farmy” nie jest książką, którą najprościej byłoby zaliczyć do kategorii zwykłych podręczników. Rysunki Julii Rothman zrobione pozornie niedbałą kreską, mają w sobie siłę, która łatwo przyciąga wzrok czytelnika na długie godziny. I choć robią wrażenie niestarannych, szkicowanych szybko i na własny użytek, zwracają uwagę dbałością o każdy szczegół. Są bardzo dopracowane i przemyślane, nie wprowadzają chaosu, ale znakomicie porządkują podane wiadomości.
Jedynym minusem książki jest jej amerykańska rzeczywistość, nie zawsze zrozumiała dla polskiego czytelnika. Tłumaczą ją co prawda przypisy, jednak teraz, mając w ręku „Anatomię farmy”, jeszcze bardziej razi brak porównywalnych książek o polskiej wsi.

przekład Barbara Burger
ilustracje Julia Rothman
oprawa miękka, format 16,5×23 cm, 224 strony
Wydawnictwo Entliczek, 2014
książka dla dzieci w wieku 2+

Podobne książki:
co_z_ciebie_wyrosniem  zwierzakim  tu jestesmym  narwancy-uwodzicielem

5 responses

Dodaj komentarz