„Agata z placu Słonecznego. Przybycie Agaty.” Ewa Karwan-Jastrzębska

książki dla dzieci-Agata-z-Placu-Slonecznego2ilustracje Anna Pol
Wydawnictwo Marginesy, 2012
książka dla dzieci w wieku 8+

W miejscu, w którym zbiegają się ulice Forteczna i Śmiała w Warszawie, jest plac Słoneczny. To jedno z bardziej klimatycznych miejsc na Żoliborzu. Plac powstał w 1925 roku, a cień rosnącego pośrodku drzewa, miał pokazywać godzinę. Jednak klon, który został posadzony zamiast smukłej topli, nie sprawdził się w roli wskazówki i z zegara słonecznego została tylko nazwa. Wystarczy jednak obudzić wyobraźnię, aby zegar drgnął i zaczęły dziać się rzeczy dziwne. Jak przy ulicy Fortecznej, gdzie toczy się akcja najnowszej książki Ewy Karwan-Jastrzębskiej.
Rodzice bliźniąt, Matyldy i Piotrusia oraz Nieznośnych Trojaczków wyjeżdżają na wyprawę do Papui-Nowej Gwinei. Do opieki nad dziećmi poproszona zostaje Agata. Wzorowana na Mary Poppins, surowa i stanowcza, ale także niezwykła, tajemnicza i czytająca w myślach niania. Po jej przyjeździe, w domu zaczynają dziać się rzeczy dziwne oraz trudne do wytłumaczenia. Matylda i Piotruś trafiąją do świata wyobraźni i przeżywają wielką przygodę, podczas której muszą walczyć ze złem. Agata nie bierze w tych wydarzeniach udziału, nie trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nad nimi czuwa i nimi steruje. Wszystko zaczyna się pewnej nocy, gdy w pokoju dzieci pojawia się Manu, siedmiopalczasty stworek. Jak się później okazuje, mieszkaniec Krainy Jezior, wymyślonej przez ich prababcię. Do tego świata dzieci dostają się przez schowek pod schodami i ten właśnie świat muszą uratować przed zimnym i pozbawionym uczuć Unam.
„Agata z placu Słonecznego” to opowieść, która przyciąga swoim ciepłem, urokiem sympatycznej rodziny i atmosferą jej domu. Fabuła  przypomina nie tylko „Mary Poppins” P. L. Travers, ale także „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Działa na wyobraźnię, przenosi w świat z pogranicza snów. Szkoda tylko, że akcja, która  początkowo toczy się bardzo wolno, później tak przyśpiesza, że nie ma czasu na trzymanie w napięciu, a kolejne zagadki rozwiązywane są zbyt łatwo. Mimo to książkę czyta się ciekawie i przyjemnie jest zanurzyć się w jej ciepłym i baśniowym klimacie.

Podobne książki:
ksiega_dzunglim  maciusm  pichonm  Pomponm

Dodaj komentarz